4. Niedziela Wielkiego Postu – 14 marzec 2021

– 4. Niedziela Wielkiego Postu –

14.03.2020, Rzeszów – św. Jana Pawła II

1. Dzisiaj – (07.03) – 4. Niedziela Wielkiego Postu ‘LAETARE’, ‘druga niedziela miesiąca’. Składka na potrzeby parafii.
  2. „Raduj się, wesel się Jerozolimo”. To wezwanie do radości wydaje się czymś niezwykłym, jeśli zważymy na fakt, że właśnie jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. A jednak – w tym czasie pokuty słyszymy nawoływanie do tego, by się radować. Kościół odpowiada na to wołanie. Dziś kapłani przyodziewają różowe szaty, porzucają wielkopostny fiolet.
    Tradycja niedzieli Laetare sięga do początków chrześcijaństwa. Zanim bowiem ustalono 40-dniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości.
    Od XVI wieku tego dnia, zwanego również „Niedzielą Róż”, w Rzymie w Bazylice św. Krzyża papież święcił złotą różę i wręczał ją osobie zasłużonej dla Kościoła. Zgromadzeni w Bazylice wierni obdarowywali się kwiatami symbolizującymi piękno, ale i ból cierpienia.
  1. Gorzkie Żale’ z kazaniem pasyjnym o godz. 17:00, następnie ‘modlitwa adoracyjna’ Krzyża św. – w intencji młodzieży żeńskiej.

• w piątek – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. {UTWORZENIE MĘSKIEJ RÓŻY RÓŻAŃCOWEJ, godz. 18:00} – nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

• w czwartekNowenna do św. Jana Pawła II. Zachęcamy do składania intencji nowennowych
    na kartkach i przez formularz internetowy.

W WIELKIM POŚCIE

• w piątek‘Droga Krzyżowa’ o godz. 17:30, w niedzielę‘Gorzkie Żale’ o godz. 17:00.

1. Trwamy na Nowennie przed Uroczystością św. Józefa (Msze wieczorne).
  2. We wtorek – po Mszy świętej wieczornej Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19:30.

1. Przyszła niedziela (21.03) – 5. Niedziela Wielkiego Postu, ‘trzecia niedziela miesiąca’. W V-tą niedzielę Wielkiego Postu zwróci naszą uwagę fakt, iż nie widzimy krzyża – zgodnie ze starą tradycją – będzie zasłonięty. Jednak Chrystus nas widzi, nawet jeśli jesteśmy w ciemnościach podobnych do ciemności grobu Łazarza, którego wskrzesza Chrystus w Ewangelii. Zasłonimy krzyż by zatęsknić za widokiem ukrzyżowanego Pana. By w jakimś stopniu zdystansować się do widoku krzyża, aby na nowo na niego spojrzeć w Wielki Piątek, gdy zostanie odsłonięty na naszych oczach w obrzędzie adoracji krzyża.
  2. Po Mszy św. o godz. 11:30 –spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania (klasy 7 i 8)
    wraz z Rodzicami. Wręczenie kandydatom poświęconych Krzyży.
  3. Gorzkie Żale’ z kazaniem pasyjnym o godz. 17:00, następnie ‘modlitwa adoracyjna’ Krzyża św. –
    w intencji rodzin naszej parafii
    .
  4. W związku z podjętymi przez władze państwowe decyzjami o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni (1 osoba na 15 m kwadratowych) Biskup Rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa obowiązuje do odwołania. W naszej świątyni może uczestniczyć w nabożeństwach 12 osób.
  5. Przypominamy o konieczności zasłaniania ust i nosa w czasie liturgii. Jest to wyrazem odpowiedzialności oraz troski o życie i zdrowie własne i bliźnich.

1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej i nabywania tygodnika ‘Niedziela’.
  2. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wszelkie ofiary złożone na potrzeby naszej parafii.
  3. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej prosi usilnie prosi o przedstawienie parafianom możliwości przekazania 1% na rzecz młodzieży z KSM. Ta forma pomocy nic nas nie kosztuje a może pomóc w organizacji wielu inicjatyw młodzieżowych i profilaktycznych. (Szczegóły na plakacie).
  4. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do osób, które są ozdrowieńcami o zgłaszanie się do stacji krwiodawstwa w celu oddania osocza, które bardzo pomaga osobom zakażonym. (Szczegóły na plakacie).
  5. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.