24. Niedziela Zwykła – 15 września 2024
Ogłoszenia duszpasterskie
– 24. Niedziela Zwykła –
15.09.2024, Rzeszów – św. Jana Pawła II
[3. Niedziela miesiąca]
-
Dzisiaj – 24. Niedziela Zwykła; ‘trzecia niedziela miesiąca’. 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zbiórka do puszek na Katolickie Radio Via.
Po Mszy św. o godz. 11:30 – zapisy do przygotowania – do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania – krótkie spotkanie dla przyszłych kandydatów do Bierzmowania (klasy 7 i 8) wraz z Rodzicami (nowa grupa).
-
W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
-
w poniedziałek – Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa;
-
we wtorek – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa albo wspomnienie św. Hildegardy z Bingen, dziewicy i doktora Kościoła;
-
w środę – Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika;
-
w czwartek – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika;
-
w piątek – Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy;
-
w sobotę – Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty.
NOWENNY/NABOŻEŃSTWA:
-
w środę – Nowenna do Matki Bożej.
-
w czwartek – Nowenna do św. Jana Pawła II.
* intencje nowennowe składamy w kościele bądź przez stronę internetową
-
w piątek od godz. 17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu.
PONADTO W TYGODNIU:
-
We wtorek – po Mszy św. wieczornej (18:30) – próba scholi.
-
W piątek – z racji środowego święta Patrona ministrantów oraz dzieci i młodzieży – młodzi poprowadzą część adoracji (ok. 17:30).
-
W piątek – po Mszy św. wieczornej spotkanie dla młodzieży (KSM).
-
W sobotę – pierwsza rocznica powstania naszej muzycznej Scholi młodzieżowej.
-
Przyszła niedziela (22.09) – 25. Niedziela Zwykła; ‘czwarta niedziela miesiąca’. W Kościele powszechnym obchodzony jest 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Po Mszy św. o godz. 11:30 – spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania wraz z Rodzicami (kontynuacja cyklu katechez z poprzedniego roku szkolnego).
-
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wszelkie ofiary złożone na potrzeby naszej parafii.
-
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
-
Na ławce obok gazet – kolorowanka dla dzieci!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła mieszkańcom:
św. Kingi 10 – klatka 1 (m.1-28) .
***
W przyszłą SOBOTĘ na godz. 9:00: zapraszamy mieszkańców z ulicy:
św. Kingi 10 – klatka 2 (m.29-49) .
-
Wszystkim parafianom, sympatykom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych!
Zapraszamy serdecznie osoby po 50 roku życia lub po zakończeniu pracy zawodowej do uczestnictwa w spotkaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Diecezji Rzeszowskiej, które odbywają się co dwa tygodnie, w soboty, w godzinach 9.00-13.00 w Instytucie Teologiczno – Pastoralnym, przy ul. Witolda 11A. Spotkania podejmują edukacja z zakresu Biblii, teologii, filozofii, historii, etyki, medycyny, prawa, profilaktyki zdrowia, nauk humanistycznych, kultury, a także innych dziedzin. Zgłoszenia w Instytucie do 30 września br.tel.: 17 871 24 00, e-mail: instyjsp@rzeszow.opoka.org.pl. Szczegóły. Szczegółowe informacje na plakacie przesłanym do parafii lub na stronie: www.utwdrz.rzeszow.pl
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się w środę, 25 września o godz. 17.00 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. Serdecznie zapraszamy.
Fundacja „Troska” działająca w Kozłówku organizuje w dniach od 27 do 29 września br. Warsztaty Kuźnia Męstwa 2024 dla mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat. Warsztaty powstały na podstawie książki pt. „Dzikie serce” John Eldredgeʹa, których celem jest odkrycie trzech pragnień męskiego serca. Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie. Więcej na www.kuzniamestwa.pl
Akademia Liturgiczna zaprasza wszystkich pragnących głębiej poznać piękno liturgii na kurs wprowadzający w życie liturgiczne Kościoła. Kurs przeznaczony jest dla osób dorosłych. Zajęcia odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca o 20.00. Kurs startuje w październiku. Zapisy na stronie www.akademialiturgiczna.pl
Tegoroczna, IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Krakowa-Łagiewnik odbędzie się w sobotę, 12 października.
W trosce o Dom Ojczysty
Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
Podobnie jak w całym świecie, także i w Polsce, mamy do czynienia z różnymi negatywnymi zjawiskami. Niepokój budzą tendencje do ateizacji życia publicznego oraz eliminacji etyki ze sfery politycznej. Przykładem jest łamanie prawa przez organy państwa, w tym niewłaściwe traktowanie aresztowanych, wprowadzanie „prawa” do zabijania człowieka przez poszerzenie możliwości przeprowadzenia aborcji aż do 9. miesiąca życia dziecka, odchodzenie od wartości moralnych w wielu dziedzinach życia społecznego, szerzenie nienawiści, promowanie antagonizmów, zarządzanie konfliktami w przestrzeni społecznej, marginalizowanie znaczenia religii, odbieranie prawa do wyznawania wiary oraz eliminowanie symboli religijnych ze sfery publicznej.
Powyższe negatywne tendencje występujące w życiu publicznym przekładają się na indywidualne, rodzinne oraz społeczne i narodowe postawy, prowadzą do głębokich podziałów i braku wzajemnego szacunku, konfliktów, alienacji społecznej oraz ignorowania prawa. W wielu przypadkach przyczyniają się do utraty nadziei, sensu życia, poczucia tożsamości, jak również rozbicia rodziny, samotności i promowania negatywnych wzorców w procesie formowania młodego pokolenia. Konsekwencją wymienionych zjawisk i postaw jest niszczenie naszych fundamentów – chrześcijańskiej tradycji i dziedzictwa narodowego.
Apelujemy zatem do organów państwa o zaniechanie wszelkich działań powodujących degradację życia społecznego. Wszystkich wierzących prosimy o aktywną, opartą o zasady Ewangelii, obecność w życiu społecznym, a ludzi dobrej woli o zachowanie wierności sumieniu w duchu solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Pamiętajmy, że Polska to nasz wspólny dom, a dziedzictwo chrześcijańskie jest od wieków jego fundamentem.
Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych
wraz z członkami Rady
Warszawa, 4 września 2024 r.