7. Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 12 maja 2024
Ogłoszenia duszpasterskie
– 7. Niedziela Wielkanocna –
* Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego *
12.05.2024, Rzeszów – św. Jana Pawła II
[2. Niedziela miesiąca]
-
Dzisiaj (12.05) – 7. Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pańskie, ‘druga niedziela miesiąca’. Składka na potrzeby Parafii.
Po Mszy św. o godz. 11:30 –spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania wraz z Rodzicami.
-
W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
-
w poniedziałek – Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej;
-
we wtorek – Święto św. Macieja, apostoła;
- w czwartek – Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika;
- w sobotę – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika.
NOWENNY/NABOŻEŃSTWA:
-
w środę – Nowenna do Matki Bożej.
-
w czwartek – Nowenna do św. Jana Pawła II.
* intencje nowennowe składamy w kościele bądź przez stronę internetową
-
w piątek od godz. 17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu.
-
‘Nabożeństwa Majowe’ – codziennie o godz. 17:30. ‘Majówka pod kapliczką’ o godz. 19:30.
PONADTO W TYGODNIU:
-
W poniedziałek – (13-ty dzień miesiąca) – po Mszy św. wieczornej odmówimy ‘Różaniec Fatimski’.
-
W czwartek (16.05) liturgiczne Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika – na Mszę św. o godz. 18:00 zapraszamy członków Róży Różańcowej św. Andrzeja Boboli (święto patronalne Róży).
-
W czwartek – po Mszy św. wieczornej – spotkanie ‘scholi’.
-
W sobotę – godz. 15:00, Pierwsza spowiedź dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej.
-
Przyszła niedziela (19.05) – Niedziela Zesłania Ducha Świętego, ‘trzecia niedziela miesiąca’. Składka Katolickie Radio Via.
- W niedzielę (19.05) – Uroczystość Pierwszej Komunii świętej w naszej parafii (godz. 13:00).
-
Przypominamy, że Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej (Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia) zasadniczo przyjmujemy w parafii zamieszkania. Przypominam to już dziś mając świadomość, że niektórzy katecheci w szkołach będą zachęcać a nawet przymuszać na pisemnych deklaracjach, że dziecko przystąpi do komunii ‘z klasą’ co wiązać się będzie z uczęszczaniem na Msze święte i nabożeństwa w innej parafii. I tak dziecko nie jest w swoim kościele – i tam czuje się obco, a swojego nie zna. Przygotowanie dokonuje się w ramach katechizacji a dopełnienie znajduje w comiesięcznych spotkaniach formacyjno/mistagogicznych we własnej parafii/świątyni.
-
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wszelkie ofiary złożone na potrzeby naszej.
-
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
-
Powoli dobiega końca Okres Wielkanocny (liturgicznie kończy się Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, 19 maja 2024) oraz czas nakazanej przykazaniem Komunii świętej Wielkanocnej.
Konferencja Episkopatu Polski ustaliła w 1985 roku, że okres, w którym obowiązuje czas przyjęcia Komunii wielkanocnej będzie trwał do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli tydzień po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (26.05.2024).
Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.
-
Na ławce obok gazet – kolorowanka dla dzieci!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła mieszkańcom: ul. Olbrachta 45-73c (nieparzyste) .
***
W przyszłą SOBOTĘ na godz. 9:00: zapraszamy mieszkańców z ulicy:
ul. Olbrachta 73e-89 (nieparzyste) .
-
Wszystkim parafianom, sympatykom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych!
Parafia w Czarnej Sędziszowskiej wraz z Diakonią Muzyczną zapraszają na koncert uwielbienia, który odbędzie się 12 maja o godz. 18:30 na przykościelnym parkingu. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć świadectwa działania Boga w codziennym życiu; koncert zakończy się wspólnym czuwaniem modlitewnym.
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą
w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego
w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.
„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy
i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo
i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji.
Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi
o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]
Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru
w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).
W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.
Podpisali Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
Jasna Góra, 2 maja 2024
Za zgodność:
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski
Rada Stała KEP poleca, by we wszystkich kościołach w Polsce odczytać powyższe Stanowisko po każdej Mszy Świętej, zamieścić je na stronach internetowych parafii i opublikować w biuletynach parafialnych.