23. Niedziela Zwykła – 8 września 2024
Ogłoszenia duszpasterskie
– 23. Niedziela Zwykła –
08.09.2024, Rzeszów – św. Jana Pawła II
[2. Niedziela miesiąca]
-
Dzisiaj (08.09) – 23. Niedziela Zwykła; ‘druga niedziela miesiąca’. Składka na potrzeby parafii. (08.09) – (Zniesione przez przypadającą niedzielę) Święto Narodzenia NMP (zwane również MB Siewnej) – w zakrystii dla chętnych – poświęcenie ziarna na zasiew.
Po Mszy św. o godz. 11:30 –spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania wraz z Rodzicami (kontynuacja cyklu katechez z poprzedniego roku szkolnego).
-
W dniach 8 – 14 września 2024 r. będziemy przeżywać w Kościele w Polsce XIV Tydzień Wychowania. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest zachęta: „Wychowujmy razem”. Zgodnie z tym apelem organizatorzy Tygodnia Wychowania chcą zwrócić uwagę nas wszystkich na problem współdziałania rodziny, Kościoła i szkoły w dziele wychowania dzieci i młodzieży.
-
31 sierpnia br. na Osiedlu Biała w Rzeszowie doszło do wielkiego pożaru, wskutek którego rodziny zamieszkujące w tzw. zabudowie szeregowej straciły wszystko, co miały. Kolejne mieszkania błyskawicznie pochłaniał ogień. Wszystko spłonęło. Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie już 2 września br. przekazały poszkodowanym rodzinom pierwszą pomoc finansową, ale potrzeby są o wiele większe. Dlatego – w niedzielę, 8 września 2024 r. we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej – zbiórka do puszek jako pomoc dla ludzi, którzy w pożarze stracili dorobek życia.
-
W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
-
w poniedziałek – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Piotra Klawera, prezbitera;
-
w czwartek – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej; wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi;
-
w piątek – Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła;
-
w sobotę – Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
NOWENNY/NABOŻEŃSTWA:
-
w środę – Nowenna do Matki Bożej.
-
w czwartek – Nowenna do św. Jana Pawła II.
* intencje nowennowe składamy w kościele bądź przez stronę internetową
-
w piątek od godz. 17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu.
PONADTO W TYGODNIU:
- We wtorek – po Mszy św. wieczornej – próba scholi.
- W piątek – (13-ty dzień miesiąca) – po Mszy św. wieczornej odmówimy ‘Różaniec Fatimski’.
-
W piątek – po Mszy św. wieczornej spotkanie dla młodzieży (KSM).
-
Przyszła niedziela (15.09) – 24. Niedziela Zwykła; ‘trzecia niedziela miesiąca’. 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zbiórka do puszek na Katolickie Radio Via.
Po Mszy św. o godz. 11:30 – zapisy do przygotowania – do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania – krótkie spotkanie dla przyszłych kandydatów do Bierzmowania (klasy 7 i 8) wraz z Rodzicami (nowa grupa).
-
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wszelkie ofiary złożone na potrzeby naszej parafii.
-
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
-
Na ławce obok gazet – kolorowanka dla dzieci!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła mieszkańcom:
św. Kingi 12 – klatka 1 (m.1-21) & św. Kingi 12 – klatka 2 (m.22-42) .
***
W przyszłą SOBOTĘ na godz. 9:00: zapraszamy mieszkańców z ulicy:
św. Kingi 10 – klatka 1 (m.1-28) .
-
Wszystkim parafianom, sympatykom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych!
-
Z WYPRZEDZENIEM:
-
W 2 i 4 niedzielę miesiąca (08.09, 22.09): po Mszy św. o godz. 11:30 –spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania wraz z Rodzicami (kontynuacja cyklu katechez z poprzedniego roku szkolnego).
-
Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszowie na Staromieściu zaprasza kobiety na „Różaniec dla kobiet” w piątek, 13 września 2024 r. Rozpoczynamy tym samym cykl comiesięcznych spotkań dla kobiet zatytułowany „W drodze od Ewy do Maryi”. Podczas spotkania będzie modlitwa różańcowa, świadectwa, konferencja, Eucharystia i dzielenie się swoim doświadczeniem w salce katechetycznej przy kawie i herbacie oraz ciastku. Szczegóły znajdują się na plakacie.
-
KSM Diecezjalny zaprasza na 63. „Złazisko” czyli weekendowy rajd młodzieżowy, tym razem do malowniczego Chmielnika, w dniach 13-15 września 2024. W tym roku moc atrakcji. Można iść pieszo, pojechać rowerem, spać w namiotach lub schroniskach, poznać nowych ludzi w super atmosferze. Więcej informacji na plakatach oraz na stronie www.ksm.rzeszow.pl Zgłoszenia przez formularz do 8.09.2024 r. https://forms.gle/EgT2d7JAcQNGwc418
W dniach 11 i 12 września br. odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej, Patronki stolicy diecezji. Głównej Mszy św. odpustowej w czwartek, 12 września br. o godz. 18 będzie przewodniczył abp Kryspin Dubiel, nuncjusz apostolski w Angoli.
W dniach od 12 do 16 września odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej z La Salette w Dębowcu. Księża Misjonarze Saletyni serdecznie zapraszają do udziału.
Diecezjalne Studium Organistowskie w Rzeszowie prowadzi nabór kandydatów na rok szkolny 2024/2025. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów, przyjęcia, można uzyskać w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, ul. Witolda 11a od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 -13.00 tel. (17) 871-24-00 lub (17) 871-24-03. Informacje są podane na stronie studium www.dsorzeszow.pl oraz na plakacie. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 września bieżącego roku w sekretariacie Instytutu. Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 14 września (w sobotę) o godz. 9.00 w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego.
Katolicka wspólnota odnowy w Duchu Świętym „Miriam”, zaprasza na kolejny wieczór charyzmatyczny, który odbędzie się w środę, 11 września br. o godz. 18.00 w DD Tabor przy ul. Połonińskiej 25 w Rzeszowie. W planie: konferencja, Msza Święta i modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie.
STANOWISKO
Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych
Aborcja poza etyką i prawem?
1. Członkowie Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych z uwagą śledzą działania podejmowane przez członków rządu RP mające na celu liberalizację praktyki zabijania nienarodzonych dzieci1. Treść wytycznych, jak i sposób ich publikowania budzą najwyższy niepokój. Można mieć wrażenie, że wprost zmierza się do praktykowania aborcji poza refleksją etyczną i wbrew ochronie prawnej gwarantowanej przez Konstytucję.
2. Zespół Ekspertów przypomina fundamentalną prawdę z zakresu genetyki, że życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia. Od tego momentu rozwija się ono nieprzerwanie w oparciu o wewnętrzne zasady zapisane w jego genomie. Jego życie nie jest mniej ważne od życia każdego innego człowieka. Jak bardzo fundamentalna jest to prawda dla życia społecznego świadczy jej zapisanie w Konstytucji Rzeczypospolitej. Tę prawdę potwierdza też serce człowieka w postaci nakazu sumienia, aby czynił dobro i unikał zła. Od tego nakazu nie jest on w stanie się uwolnić, gdyż dotyczy on fundamentu ludzkiej moralności. Pogarda dla tego nakazu jest bardzo niebezpieczna dla relacji społecznych, gdyż podważa zasadność innych praw chroniących wartości ludzkie w życiu społecznym.
3. Należy przypomnieć wyrażony już w dniu 4 września 2023 r. sprzeciw wobec stworzenia nowej wykładni istniejącego prawa, zmierzającej do poszerzenia kryteriów, dopuszczających legalne pozbawienie życia nienarodzonego dziecka w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego. Aborcja nie należy do metod terapeutycznych stosowanych w leczeniu. Uśmiercenie dziecka nie może być uważane za środek do przywrócenia zdrowia kobiety.2 Zdziwienie członków Zespołu budzi też faktyczny zakaz przeprowadzania konsultacji i organizowania konsylium w celu przeanalizowania przesłanek do dokonania aborcji. Wytyczne te naruszają ustawowe uprawnienie lekarza do zasięgnięcia z własnej inicjatywy opinii właściwego lekarza specjalisty lub zorganizowania konsylium lekarskiego wynikające z art. 37 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Biorąc pod uwagę dobro pacjentów, którymi są matka i dziecko nienarodzone, odwołanie się do opinii doświadczonych lekarzy pozwala poszukiwać rozwiązania najbardziej optymalnego.
4. Szczególne zaniepokojenie budzą próby pozaustawowego ograniczenia konstytucjonalnego prawa do wolności sumienia wyrażającego się w możliwości odmówienia podjęcia działań medycznych pozostających w sprzeczności z systemem wartości lekarza, a tym bardziej z systemem wartości uniwersalnych. „Nie do przyjęcia jest tworzenie kultury wykonywania zawodu medycznego, w której […] jednostka traci swoją podmiotowość, zostaje zmuszona zaprzeczyć swojej tożsamości i brać udział w postępowaniu, które w osądzie jej sumienia jest złem moralnym”3. Nie do zaakceptowania jest wymuszanie dokonywania przerywania ciąży pod groźbą sankcji finansowych, w tym utraty kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zauważyć należy, że sumienie lekarzy może być łamane w takiej sytuacji przez osoby zarządzające podmiotami leczniczymi, które będą się obawiać ograniczenia lub utraty finansowania działalności leczniczej ze środków publicznych. Takie rozwiązanie nie liczy się też z fundamentalnym prawem obywateli do świadczeń zdrowotnych, które zostaną ograniczone przez pozbawienie szpitali należnych im funduszy. Nie jest to więc kara wymierzona w dyrekcje szpitali, ale pracowników szpitala, którzy mają prawo do godziwego wynagrodzenia, a nade wszystko w pacjentów, którzy mają prawo do korzystania z dostępnych terapii.
5. Wytyczne Prokuratora Generalnego stawiają pod znakiem zapytania jego niezależność, która winna zapewnić każdemu obywatelowi gwarancje, że jego sprawa zostanie rozpoznana w sposób obiektywny i rzetelny, bez ingerencji ze strony pozamedycznej. Poważne zaniepokojenie budzą naciski Prokuratora Generalnego, aby postępowania w sprawie pomocnictwa w przeprowadzeniu aborcji umarzać lub kierować wnioski do sądu o warunkowe umorzenie sprawy ze względu na znikomą szkodliwość społeczną. W świetle dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (z dnia 28 maja 1997 r. sygn. akt K. 26/96 oraz z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt K 1/20) nie ma argumentów za zmianą interpretacji momentu rozpoczęcia prawnej ochrony życia. Powinna się ona rozpoczynać od momentu poczęcia i obejmować cały okres ciąży. Z uwagi na fundamentalny charakter prawa do życia nie można uznać działań w nie wymierzonych za cechujące się niewielką szkodliwością.
6. Zespół Ekspertów przypomina niezmienne nauczanie Kościoła, że „bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel czy jako środek, jest zawsze poważnym nieładem moralnym, gdyż jest dobrowolnym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej” (Jan Paweł II, encyklika Evangelium vitae nr 62). Według prawa kościelnego dokonanie zabójstwa nienarodzonego dziecka oraz wspólnictwo w tym procederze taktowane jest jako jedno z najcięższych przestępstw i karane jest karą ekskomuniki, która wyklucza z udziału w dobrach duchowych powierzonych Kościołowi przez Chrystusa.
W imieniu Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych
Bp Józef Wróbel SCJ
Warszawa, 3 września 2024 r.
1 Minister Zdrowia, Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży, opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w dniu 30 sierpnia 2024 r.; Prokurator Generalny, Wytyczne Nr 924 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej, opublikowane na stronie internetowej Prokuratury Krajowej w dniu 9 sierpnia 2024 r.
2 Por. Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, Stanowisko w sprawie dopuszczalności aborcji w oparciu o przesłankę zdrowia psychicznego (4.09.2023), AKEP nr 1(35)/2023, s. 287, nr 4.
3 Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, Stanowisko w sprawie klauzuli sumienia (14.02.2014), AKEP nr 1(25)/2014, s.82, nr 16.