Peregrynacja relikwii bł. Ks. Michaela McGivneya

Peregrynacja relikwii bł. Ks. Michaela McGivneya

 

 

W dniach 27.02-06.03 przeżywać będziemy nawiedzenie relikwii bł. ks. McGivneya.
Relikwie powitamy w sobotę 27.02 na Mszy św. wieczornej o godz. 18:00. Przez cały tydzień będzie można polecać swoje sprawy rodzinne za wstawiennictwem tego błogosławionego kapłana.

Amerykanin Michael McGivney (1852-1890) był synem irlandzkich imigrantów.
W 1877 r. został księdzem. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin emigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom.
Msza święta beatyfikacyjna ks. Michaela McGivney`a sprawowana była w katedrze świętego Józefa w Hartford w Stanach Zjednoczonych 31 października 2020 roku.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność.

Rycerze Kolumba, której założycielem był ks. McGivney, to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.

 

 

Możesz również polubić…